Rozmowa z profesorem Dariuszem Rosati
O możliwych terminach wejścia do strefy euro, zagrożeniach i szansach, jakie czekają polskich przedsiębiorców, czynnikach, które zaważyły na przebiegu kryzysu finansowego oraz zwiększonym deficycie budżetowym w kraju.
Co – zdaniem Pana – jest przyczyną wstrzemięźliwości Polski w dążeniu do strefy euro? Czy ta polityka jest dla Polski korzystna?
Sprawa wprowadzenia euro została w Polsce upolityczniona. Przedstawia się ją w fałszywym świetle, co wynika częściowo z politycznego wyrachowania, a częściowo z ignorancji. Szkoda, bo przyjęcie euro jest korzystne dla Polski i Polaków, co potwierdzają liczne analizy, także naszego NBP. Ale niektóre partie polityczne wprowadzają opinię publiczną w błąd, twierdząc, że euro stanowi dla nas jakieś zagrożenie, i próbują na tej bazie budować polityczne poparcie. Wprowadzenie euro nie odbierze Polsce suwerenności, tak jak nie odebrało jej krajom, które euro już wprowadziły. A ogromne wahania, na jakie narażona jest nasza waluta, pokazują, że w zglobalizowanym świecie niezależność pieniężna jest iluzją, a własny pieniądz wcale nie gwarantuje stabilizacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.