Venture capital - szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstw
Firmy małe i średnie, które mają pomysł na dynamiczny wzrost, mogą mimo dobrych wyników nie osiągnąć takiego poziomu przepływów finansowych, który pozwoliłby spłacać raty kapitałowo-odsetkowe finansowania obcego. Działalność innowacyjna jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, dlatego też poza pozyskiwaniem finansowania w formie dotacji możemy zastanowić się nad znalezieniem wspólnika, który poniesie część ryzyka wraz z nami.
W takiej perspektywie z pomocą mogą nam przyjść formy finansowania oparte na wkładzie kapitałowym, takie jak aniołowie biznesu, fundusze venture capital i fundusze private equity. Te trzy źródła finansowania różnią się przede wszystkim skalą i momentem wejścia i wyjścia z inwestycji, a także skalą ingerencji w zarządzane przedsiębiorstwo.
Według raportu KPMG Venture Puls Q2 2018 w drugim kwartale bieżącego roku fundusze venture capital zainwestowały na świecie prawie 70 mld dolarów, z czego ponad połowa tej kwoty przypadła na inwestycje w Azji. Głównym obszarem zainteresowania funduszy są spółki bardziej rozwinięte, które mają co najmniej jedną rundę finansowania za sobą. Fundusze najczęściej inwestują w branże technologiczne, w tym związane z rozwojem internetu, oprogramowaniem czy biotechnologią. W Stanach Zjednoczonych drugi kwartał był drugim co do wielkości kwartałem ostatniego dziesięciolecia, niestety w Europie obserwujemy, że pula płynących środków w te inwestycje jest w trendzie spadkowym.
Fundusze venture capital charakteryzują się zaangażowaniem w inwestycje o wysokim poziomie ryzyka. Poszukują spółek we wczesnych fazach rozwoju przedsiębiorstwa, aczkolwiek zazwyczaj nie finansują przedsiębiorstw w etapie zalążkowym, czyli np. samego pomysłu na biznes. Takim finansowaniem zajmują się „aniołowie biznesu”, którzy poprzez swoje bezpośrednie zaangażowanie pomagają w codziennym zarządzaniu spółką.
Fundusze poszukują firm już działających ze sprawdzonym modelem biznesowym i kadrą zarządzającą, która ma za sobą pewne sukcesy. Inwestycje w spółkę kapitałową oprócz pieniędzy wspomagają również w formie pomocy w zarządzaniu, w tym merytorycznej pomocy w zakresie rozwijania modelu biznesowego, strategii marketingowych, dystrybucji i modeli finansowych. Fundusze inwestują w firmy o dużym potencjale wzrostu. Horyzont inwestycyjny jest określony na średnio- lub długoterminowy okres, czyli od trzech do siedmiu lat. Cała strategia inwestycyjna określana jest w momencie podpisania umowy, włącznie ze strategią wyjścia z inwestycji poprzez odsprzedanie spółki innemu funduszowi, wejście na giełdę, odsprzedaż pakietu kadrze zarządzającej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.