Transakcje trójstronne w rachunkowości
Transakcje trójstronne występują wtedy, gdy sprzedaż towaru zachodzi między trzema podmiotami, a towar fizycznie przekazywany jest od pierwszego do trzeciego podmiotu. Takie transakcje, szczególnie, gdy zawierane są z podmiotami zagranicznymi, niejednokrotnie stanowią trudność w ich ewidencji i rozliczeniu podatkowym.
W ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, dalej ustawa o VAT) została zawarta definicja wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, gdzie zgodnie z art. 135 ust 1 pkt 2 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:
- trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
- przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.
W praktyce przez transakcję trójstronną rozumiemy sytuację, gdy sprzedaż towaru odbywa się między trzema podmiotami, natomiast towar przekazywany jest jedynie od pierwszego do ostatniego podmiotu uczestniczącego w danej transakcji.
Transakcja trójstronna może zostać rozliczona na zasadach ogólnych lub z zastosowaniem procedury uproszczonej. By móc skorzystać z procedury uproszczonej podmioty muszą spełnić obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne.
Rozliczenie na zasadach ogólnych
W przypadku trzech podmiotów z różnych państw członkowskich, zarejestrowanych jako podatnicy VAT i zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, dokonuje się dostawy towaru tak, że pierwszy z nich wysyła towar bezpośrednio trzeciemu podmiotowi, natomiast drugi jest w roli pośrednika. Zasada ogólna rozliczenia bazuje na założeniach przyjętych przy rozliczeniu WDT. Zatem transakcję należy opodatkować w państwie, w którym znajduje się towar w momencie jego wysyłki lub transportu. Z tego wynika, iż drugi podmiot trójstronnej transakcji, który pełni rolę „pośrednika” będzie zobowiązany zarejestrować się na cele VAT zarówno w państwie, z którego towar będzie wysyłany, jak i w państwie, do którego towar trafi, co związane jest z prawidłowym rozliczeniem WNT.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.