Zarządzanie ludźmi w modelu wczesnego ostrzegania przed kryzysem
„Gdy przychodzi sztorm, jedni stawiają mury, a inni… budują wiatraki” – tak głosi chińskie przysłowie. Aby jednak wykorzystać siłę wiatru, trzeba odpowiedzieć sobie najpierw na podstawowe pytania: z jaki zdarzeniami musimy się zmierzyć i co chcemy osiągnąć?
W warunkach poważnego kryzysu czy obniżenia wyników firmy priorytetem jest skuteczność działań, wysoka efektywność i zaangażowanie wielu zainteresowanych stron. Trzeba wówczas wykorzystać równocześnie wszystkie możliwości, które mają wpływ na kondycję finansową firmy. Gdzie zatem szukać pieniędzy i gdzie stawiać te przysłowiowe wiatraki? Zanim znajdziemy odpowiedź na to kluczowe pytanie, warto się zastanowić, skąd dochodzą pierwsze informacje o pogorszeniu sytuacji firmy. Jakie symptomy mogą świadczyć o nadchodzących niekorzystnych zmianach?
Pierwsze znaki
Symptomami pogarszającej się sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa mogą być przede wszystkim: strata, spadek – zysku, przychodów, rentowności, wzrost kosztów, zwiększenie zapotrzebowania na zewnętrzne źródła finansowania i problemy z ich obsługą, wzrost zobowiązań wobec pracowników, dostawców i budżetu, wzrost stanu zapasów, wydłużenie się przeciętnego okresu ściągania należności, wolny obrót zapasami, wyprzedaż majątku firmy czy ujemne przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej.
System wczesnego ostrzegania (SWO) umożliwia kierownictwu szybkie reagowanie na zachodzące w otoczeniu zmiany oraz dostosowywanie firmy do nowych warunków. Systemy te stosowane są od 1933 roku w USA, a od lat 70. w Europie. W Polsce wciąż rzadko się je wykorzystuje, głównie przy ocenie wiarygodności klientów bankowych, kontrahentów czy ocenie ryzyka. Jakie są powody tak graniczonego stosowania SWO? Czy spełniają one swoje zadanie?
Jakie korzyści wynikają ze stosowania modelu ostrzegania?
Modele SWO budowane są przede wszystkim w oparciu o scoring i wykorzystują wskaźniki finansowe, do których potrzebna jest wiedza o poszczególnych pozycjach bilansowych czy wynikowych, takich jak kapitał własny i obcy, zapasy, zobowiązania, należności, przychody i koszty.
Wskaźniki wynikowe/finansowe odzwierciedlają zazwyczaj sytuacje z przeszłości, wskazują konsekwencje działań i podjętych wcześniej decyzji. Te informacje przychodzą jednak za późno.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.