Wykorzystanie leasingu operacyjnego w strukturze finansowania
Struktura finansowania działalności gospodarczej jest fundamentalnym zagadnieniem warunkującym sukces biznesowy. Trudno sobie wyobrazić działalność finansowaną wyłącznie z kapitału własnego oraz bieżących wpływów. Abstrahując od faktu, że wbrew zapisom księgowym kapitał wcale nie jest darmowym składnikiem pasywów – kluczową decyzją w zakresie struktury finansowania jest wybór odpowiednich ich źródeł.
Na rynku od dawna oferowane są usługi leasingu, które na stałe weszły do słownika biznesowego. Według Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wzrost rynku leasingowego w 2011 r. (za III kwartały) to 23%, a wartość oddanych w użytkowanie przedmiotów leasingu to 22 185 mln złotych. Pokazuje to, jak wielki jest potencjał usług leasingowych.
Ponad połowa sfinansowanych zakupów inwestycyjnych to pojazdy, jedynie 4% z nich to nieruchomości. Nadal więc leasing jest synonimem środka sfinansowania pojazdu firmowego i możliwości uzyskania premii podatkowej wynikającej ze specyficznego ujęcia leasingu w prawie podatkowym i bilansowym. Na temat przewagi leasingu nad tradycyjnym kredytem powiedziano już bardzo wiele i próba powielania tych argumentów byłaby zwyczajnie nudna. Jest jednak aspekt leasingu, który bardzo rzadko jest poruszany, a mianowicie rozróżnienie leasingu operacyjnego i finansowego na gruncie rachunkowości bilansowej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.