Sprawozdanie finansowe oddziału przedsiębiorstwa
W myśl zapisów ustawy o rachunkowości jednostka, w skład której wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe, sporządza łączne sprawozdanie finansowe, będące sumą sprawozdania finansowego jednostki i wszystkich jej oddziałów (zakładów). Jakie są elementy łącznych sprawozdań finansowych z uwzględnieniem wyłączeń?
Definicję oddziału zawiera art. 3 ust. 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W myśl zapisów ustawy oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.
Utworzenie oddziału należy zgłosić do rejestru przedsiębiorców KRS. Informacje o posiadanych oddziałach wraz z ich siedzibami i adresami, w myśl ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, zamieszcza się w dziale 1 rejestru przedsiębiorców.
Jednostka uznana za wyodrębniony organizacyjnie oddział (zakład) może działać w formie:
- oddziału (zakładu), który samodzielnie prowadzi księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe, lub
- oddziału (zakładu), który mimo wyodrębnienia organizacyjnego nie prowadzi samodzielnie ksiąg rachunkowych, a co za tym idzie - nie sporządza sprawozdania finansowego, a roczne sprawozdanie finansowe sporządzane jest na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych jako całości.
W myśl zapisów ustawy o rachunkowości jednostka, w skład której wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe, sporządza łączne sprawozdanie finansowe, będące sumą sprawozdania finansowego jednostki i wszystkich jej oddziałów (zakładów), z uwzględnieniem odpowiednich wyłączeń.
Do sprawozdania finansowego jednostki, w której skład wchodzą oddziały (zakłady) znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tam sporządzające sprawozdania finansowe, włącza się odpowiednie dane wynikające z:
- bilansów tych oddziałów (zakładów), wyrażone w walutach obcych, przeliczone na walutę polską po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski,
- rachunku zysków i strat - po kursie stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący każdy miesiąc roku obrotowego, a w uzasadnionych przypadkach - po kursie będącym średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący poprzedni rok obrotowy i dzień kończący bieżący rok obrotowy, ogłoszonych dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.