Przewodnik po programie Horyzont Europa – jak skutecznie aplikować o środki europejskie
Współpraca międzynarodowa jest szansą na rozwój innowacji, które powstają w dialogu nauki z biznesem i pomagają się rozwijać jednostkom w skali światowej. To innowacje stanowią koło napędowe, poszukując odpowiedzi w badaniach nad przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym czy skutkom pandemii.
Jak rozpocząć współpracę z partnerami zagranicznymi i przekuć nasz pomysł w działanie o skali międzynarodowej? Czy istnieją rozwiązania pozwalające na rozszerzenie obszaru współpracy poza granice Polski? Jeśli tak, to w jaki sposób to zrealizować?
Na te i inne pytania przedsiębiorców odpowiada Ramowy Program Horyzont Europa, następca Programu Horyzont 2020. Oczekując na wdrożenie perspektywy finansowej na lata 2021-2027 w ramach konkursów krajowych, warto przyjrzeć się ofercie przedstawionej przez instytucje europejskie na działania odpowiadające potrzebom przedsiębiorców z sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw.
Zanim przejdziemy do poszukiwania konkursów i dokumentów, trzeba odpowiedzieć na pytanie czy projekt będziemy realizować samodzielnie czy w konsorcjum.
W Programie Horyzont Europa zdecydowana większość projektów realizowana jest w konsorcjach międzynarodowych, a wśród kryteriów konkursowych dominują zakresy obejmujące udoskonalenie lub tworzenie nowej technologii, produktu czy usługi, przy wykorzystaniu wiedzy partnerów składających się na konsorcjum projektowe. W ramach wymogów konkursowych dominuje struktura konsorcjum międzynarodowego składającego się z min. trzech podmiotów, przy czym każdy z nich musi pochodzić z innego kraju europejskiego lub stowarzyszonego w Programie Horyzont Europa (posiadającego podpisaną umowę o współpracy w programie) oraz kraje trzecie.
W Programie przewidziano również działania spełniające definicję grantów na wsparcie naukowców będących na różnych etapach kariery naukowej, tj. granty Europejskiej Rady ds. Badań i Działania Marii Skłodowskiej-Curie.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.