Problematyka prawna branży Call Center
Niniejszy artykuł będzie poświęcony szczególnemu rodzajowi usługi, jakim jest telefoniczna obsługa klientów, zwana call center. Call center pełni różnorodne funkcje w firmie – zaczynając od funkcji typowo informacyjnej, a kończąc na funkcji sprzedażowej czy marketingowej. Warto wspomnieć, iż branża call center musi mieć na uwadze takie akty prawne jak: ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne oraz ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Dlaczego właśnie te? Przede wszystkim dlatego, że dotyczą m.in. działań marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego. To z tych ustaw wynika, w jakich wypadkach potrzebna jest zgoda podmiotu na przetwarzanie jego danych w celach marketingowych, kiedy może ją odwołać, a także co zrobić w sytuacji, gdy dane pozyskiwane są niebezpośrednio od osoby, której dotyczą. Poza tym stosowanie tych trzech ustaw w praktyce przysparza wiele trudności.
Prawo telekomunikacyjne – zmiany
Po nowelizacji ustawy o prawach konsumenta specjaliści przypuszczali, iż to będzie początek końca branży call center, a kilka tysięcy osób straci pracę. Zmiany wprowadzone w ustawie dotyczą przede wszystkim:
- rozmowy telemarketera z konsumentem,
- zawarcia umowy przez telefon.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.