Polski Ład 2.0 - na jakie zmiany się przygotować?
Jeszcze nie tak dawno przedsiębiorcy musieli zmierzyć się z rewolucyjną zmianą przepisów w ramach Polskiego Ładu. 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja przepisów podatkowych, która w szczególności dotyczyła jednoosobowych działalności gospodarczych oraz osób zatrudnionych na etacie, w tym na umowach cywilnoprawnych. Kolejne zmiany czekają nas już w wakacje.
1 lipca 2022 roku weszła w życie nowelizacja Polskiego Ładu. Prezydent już podpisał ustawę.
Rząd zapowiada, że zmiana jest niezbędna z uwagi na rosnące obciążenia finansowe Polaków, co tłumaczy wojną w Ukrainie, długotrwałą pandemią, a w efekcie szalejącą inflacją. To wszystko przedkłada na to, że w portfelach Polaków zostaje coraz mniej pieniędzy. Dlatego rząd postanowił obniżenie podatków.
Należy dodać, że nie tylko powyższe czynniki, ale także nowe przepisy Polskiego Ładu, obowiązujące od nowego roku, spowodowały znaczny wzrost obciążeń publicznoprawnych – dla wielu nastąpił zarówno wzrost podatków, ale przede wszystkim muszą się mierzyć z wysoką składką zdrowotną. Przełożyło się to na fakt, że głównie jednoosobowe przedsiębiorstwa oraz osoby zarabiające na etacie powyżej 9000 zł brutto miesięcznie tracą na Polskim Ładzie.
Dodać też warto, że Polski Ład to ogromna reforma, która została przygotowana w krótkim czasie, a przez to bardzo niechlujnie. Stąd pojawia się wiele wątpliwości interpretacyjnych – chociażby to, czy prokurenci mają obowiązek płacić składkę zdrowotną. Z uzasadnienia do ustawy Polski Ład wynika, że tak, co potwierdza także ZUS. Jednak przepisy brzmią zupełnie na odwrót.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.