Metody optymalizacji zobowiązań z tytułu podatku VAT w obszarze marketingu
Jednym z istotnych elementów działań z zakresu marketingu jest nieodpłatne przekazywanie różnego rodzaju towarów, np. w ramach programów lojalnościowych, jako nagrody w konkursach, w formie gratisów przy sprzedaży promocyjnej, jako próbki, materiały o funkcji reklamowej czy też prezenty okolicznościowe.
Niesie to ze sobą konkretne konsekwencje podatkowe, w tym w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT). Od 1 kwietnia 2011 r., w wyniku niekorzystnej dla podatników zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), w zasadzie każde nieodpłatne wydanie towarów podlega opodatkowaniu. Podatek VAT powinien być zatem wykazany bez względu na cel, w związku z którym dochodzi do nieodpłatnego wydania towarów, w tym również wtedy, gdy przekazanie następuje na cele marketingowe, reklamy czy public relations. Obowiązek taki wynika przede wszystkim z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań przedsiębiorcy posiadają jednak nadal w pewnym zakresie możliwość optymalizacji zobowiązań podatkowych z tytułu podatku VAT związanych z nieodpłatnym przekazywaniem towarów.
Prezenty o małej wartości, próbki, drukowane materiały reklamowe i informacyjne
Jak wynika z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, opodatkowaniu nie podlega nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości, próbek oraz drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Powyższe kategorie towarów zostały zatem wyłączone z ogólnego obowiązku wykazywania podatku VAT należnego.
Pojęcia prezentów o małej wartości oraz próbek zostały precyzyjnie zdefiniowane na gruncie ustawy o VAT.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.