Jak przygotować się do sprzedaży przedsiębiorstwa?
Największą cenę można osiągnąć ze sprzedaży przedsiębiorstwa, gdy cechuje je dobra kondycja ekonomiczno-finansowa, niskie ryzyko działalności, brak istotnych ryzyk prawnych i organizacyjnych, jak również korzystne perspektywy rozwoju. Powyższe cechy będą powodować, że wyceny takiego podmiotu będą wysokie, a w konsekwencji sprzedający może liczyć na uzyskanie satysfakcjonującej ceny z jego sprzedaży.
W takich sytuacjach jednak przedsiębiorcy rzadko są skłonni rozważać decyzję o sprzedaży. Nie mają także często zwyczaju patrzenia na swój biznes przez pryzmat potencjalnych nabywców. Zachęcamy naszych klientów do innej perspektywy. Myślenie o swoim biznesie w kategoriach „produktu” pozwala efektywniej zarządzać przedsiębiorstwem i jego wartością, stanowi dodatkowy impuls do rozwoju, a także daje możliwość realnego uwzględniania ewentualnej sprzedaży w strategicznych planach lub wariantach rozwoju wydarzeń.
Warto zatem zawczasu przygotować się do opcji sprzedaży przedsiębiorstwa i zadbać, by jego postrzeganie przez potencjalnych inwestorów było jak najkorzystniejsze. Najlepiej do procesu sprzedaży przygotowywać się na bieżąco. Rozpoczęcie tego procesu na 2–3 lata przed planowaną transakcją z reguły jest konieczne, by osiągnąć najlepsze rezultaty. Pozwala to na zaprezentowanie potencjalnym nabywcom wzorowo przygotowanych sprawozdań finansowych i osiągnięć z ostatnich lat, jak również pozytywnie wpływających na biznes aspektów organizacyjno-prawnych przedsiębiorstwa. Tym niemniej, nawet jeśli okres do planowanej sprzedaży jest znacznie krótszy, warto przeprowadzić wewnętrzne due diligence, aby wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć te aspekty, które z perspektywy nabywcy będą powodować u niego największe obawy (ryzyko) i poprawić te, które są powodem słabej kondycji finansowej. Ograniczenie ryzyk i poprawa kondycji finansowej przedsiębiorstwa winna zaowocować wzrostem wartości przedsiębiorstwa (a co się z tym bezpośrednio wiąże możliwej do uzyskania ceny ze sprzedaży) znacznie przewyższającej koszty przeprowadzenia badania i dokonania niezbędnych usprawnień. Przeprowadzenie procesu due diligence przez zbywcę w ramach procesu przygotowania do sprzedaży biznesu pozwala także przygotować się mentalnie, organizacyjnie i strategicznie do działań, które będą następować na dalszych etapach procesu sprzedaży, np. kolejne (właściwe) due diligence będzie miało o wiele bardziej usystematyzowany przebieg i strukturę. Organizacja zaś będzie w stanie w przewidywalny sposób zarządzać przekazywanymi inwestorom informacjami i udzielać stosownych wyjaśnień. Istotne na tym etapie jest już współdziałanie z zewnętrznymi doradcami transakcyjnymi, finansowymi i prawnymi, którzy mają świeże spojrzenie na badane przedsiębiorstwo. Ich znajomość modeli i rytmu procesów M&A pozwoli w sposób należyty zarządzać procesem przygotowań.
W niniejszym artykule podjęte zostaną zagadnienia dotyczące celu, zakresu, jak i identyfikacji możliwych usprawnień wynikających z przeprowadzenia badania due diligence zarówno organizacyjno-prawnego, jak i finansowego przedsiębiorstwa w kontekście przygotowania do sprzedaży przedsiębiorstwa. Due diligence to skrót odnoszący się do zespołu czynności i analiz mających na celu ustalenie sytuacji prawnej, organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa (standing) lub też jego poszczególnych składników w aspekcie ryzyk związanych z transakcją. Zwykle określenie due diligence odnoszone jest do badania przeprowadzanego przez potencjalnego nabywcę/inwestora. W niniejszym artykule pojęcie to zostało użyte także do badania przeprowadzanego przez zbywcę w okresie przygotowania do procesu zbycia przedsiębiorstwa. Podkreśla to podobieństwo obu procesów. Różnica polega tylko na tym, kto ma szansę wyciągnąć wnioski z rezultatów takiego badania.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.