Informacje zarządcza a zarządzanie jakością
Prawidłowe zarządzanie jakością zależne jest między innymi od posiadania przez kadrę zarządzającą/decyzyjną oraz właścicieli procesów informacji pozwalających podejmować skuteczne decyzje operacyjne i strategiczne. Dlatego konieczne jest pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie informacji dla potrzeb zarządzania systemem jakości. Tym samym wskazuje to na związki informacji zarządczej z zarządzaniem jakością w przedsiębiorstwie. Ale ten kij ma dwa końce. Zarządzanie jakością jest możliwe jedynie przy podejmowaniu decyzji za pomocą dobrej jakości danych. Czyli możemy utworzyć następujący schemat: jakość danych – informacja zarządcza – zarządzanie jakością – jakość danych.
Informacja zarządcza jest szczególnym rodzajem informacji wpływającym na proces decyzyjny. Umożliwia podejmowanie decyzji na różnych szczeblach zarządzania. Fizyczna postać informacji zarządczej zawarta jest w sprawozdaniach wewnętrznych, dzięki którym możliwe jest porównywanie bieżących osiągnięć z zawartymi w budżecie wielkościami planowanymi, ale nie tylko. Na przykład spółka transportowa może analizować procent dostarczonych na czas przesyłek. Jest to informacja zarządcza, ale niekoniecznie musi być uwzględniona w budżecie.
Uzyskane informacje stanowią podstawę do podjęcia działań zmierzających do likwidacji odchyleń w przyszłości (doskonalenie). Tu możemy wspomnieć właśnie o kontroli biznesowej lub finansowej. Często uważane są one za to samo, ale de facto dotyczą innych sytuacji, często innych danych, a także mają inne cele. Główne zadania controllera finansowego są bardziej związane z rachunkowością i księgowością, i mogą różnić się złożonością w zależności od modelu biznesowego firmy, zakresu działalności, struktury korporacyjnej i otoczenia regulacyjnego. Wiele firm ma bardzo niejasny zakres prac, gdy rozpoczynają rekrutację na controllera finansowego. Do zadań kontrolera finansowego mogą należeć między innymi:
- weryfikacja i walidacja danych finansowych pobranych z systemów biznesowych do celów raportowania (ta część funkcji podlega prawdziwej i ostrożnej zasadzie rachunkowości),
- ochrona kapitału akcjonariuszy i aktywów firmy,
- sporządzenie raportu podatkowego lub weryfikacja aktualności raportów podatkowych sporządzonych przez księgowych,
- rozpoznanie jednostek biznesowych organizacji i określenie odpowiednich standardów kontrolingu,
- identyfikowanie i ograniczanie ryzyka operacyjnego i raportowego,
- fraud detection – eliminowanie pozycji defraudacji,
- raportowanie stanów finansowych firmy zgodnie z lokalnym kodeksem podatkowym.
Controller biznesowy w europejskim systemie organizacyjnym to trochę inna postać. Pełni on rolę partnera biznesowego i wspiera CEO, COO i CFO. W wielu organizacjach controller biznesowy współpracuje z dyrektorem operacyjnym w celu osiągnięcia lepszych wyników wydajności, poprawy rentowności, zmniejszenia stresu związanego z kosztami zakupu i marżami. To sprawia, że controller biznesowy jest bardziej zainteresowany kwestiami operacyjnymi niż praktykami dotyczącymi przestrzegania przepisów, podatków lub rachunkowości. Rachunek zysków i strat staje się kluczowym czynnikiem i podstawowym narzędziem pomiarowym dla controllera biznesowego do oceny ogólnej wydajności, identyfikacji czynników biznesowych, porównania procesów biznesowych z odpowiednimi kluczowymi wskaźnikami efektywności, identyfikacji martwych punktów organizacji w celu ograniczenia nieefektywności i promowania optymalizacji procesów biznesowych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.