Compliance dla wszystkich, czyli korzyści płynące z systemu zarządzania zgodnością w przedsiębiorstwie
Compliance ma wiele twarzy. Podczas gdy w poprzednim artykule1 badane i ostatecznie zanegowane zostało istnienie w prawie polskim i niemieckim ogólnego obowiązku wprowadzania systemów zarządzania compliance (Compliance Management System, w skrócie CMS), przedmiotem poniższych rozważań będą praktyczne korzyści, jakie wynikają dla przedsiębiorstwa z posiadania takich systemów.
Wprowadzenie
W pierwszej kolejności omówimy stosunek compliance do controllingu, następnie zaś liczne korzyści (przede wszystkim prawne, ekonomiczne i społeczne) dobrze działającego systemu zarządzania compliance2. Korzyści te są coraz częściej zauważane, i to nie tylko przez polskie przedsiębiorstwa, które decydują się na wprowadzanie CMS. Również polska nauka dostrzega doniosłość mechanizmów zabezpieczających przedsiębiorstwa, przede wszystkim przed ryzykiem prawnym3.
Sytuacja wyjściowa
Nie chodzi już tylko o pieniądze
Nawet jeżeli przedsiębiorstwo dzisiaj jest w dobrej kondycji, niewykluczone, że jutro – w wyniku doniesień w mediach o prowadzeniu w nim czynności przez organy państwa – dozna ono dotkliwego w skutkach uszczerbku na reputacji. Następstwem takiej sytuacji może być spadek obrotów, a jeżeli doliczyć do tego jeszcze dolegliwe sankcje nakładane przez organy państwowe, może się okazać, że przedsiębiorstwu grozić będzie upadłość – najgorszy z możliwych scenariuszy.
Współcześnie chodzi bowiem nie tylko o to, aby wymyślić jakiś produkt i go sprzedawać. Statystyki pokazują jednoznacznie, że klienci chcą nie tylko, aby kupowany przez nich produkt był dobry i bezpieczny. Chcą też wiedzieć, czy produkt ten wytworzony został z poszanowaniem określonych standardów społecznych4. Dlatego przedsiębiorstwa działające w nowoczesnym i świadomym społeczeństwie starają się nie tylko kształtować procesy w sposób transparentny, ale również przejmować odpowiedzialność za tych, bez których żadne przedsiębiorstwo nie mogłoby osiągnąć sukcesu – za ludzi.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.