Bramki - ciąg dalszy oraz diagramy kolaboracji
Prezentujemy kolejne elementy i rozwiązania umożliwiające sprawne wykorzystywanie BPMN w praktyce. Rozpoczynamy od rozszerzenia wiedzy z zakresu posługiwania się bramkami o możliwości, które daje łączenie dwóch rodzajów bramek poznanych w części III. Następnie przechodzimy do omówienia map procesów biznesowych z obecnością uczestników zewnętrznych, czyli znajdujących się poza modelowaną organizacją.
Łączenie bramek
Zastosowanie rozgałęziającej bramki „albo… albo…” prowadzi do tego, iż dalszy przebieg procesu następuje po pojedynczej wychodzącej z niej ścieżce. Z kolei w wyniku umieszczenia rozgałęziającej bramki „i” proces przebiega dalej po wszystkich wychodzących z niej ścieżkach. W praktyce często występują sytuacje, gdy chcielibyśmy, by w danym miejscu procesu nastąpiło przejście do wykonywania pewnej liczby podprocesów/czynności, niekoniecznie jednego (jednej) i nie zawsze wszystkich. Wtedy warto zastosować połączenie obu rodzajów bramek.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.