BPMN uniwersalnym językiem biznesu: baseny i tory oraz ich rola
Modelowanie i symulacje biznesowe polegają na wiernym odwzorowaniu przebiegu procesu wraz ze wszystkimi jego aktorami. BPMN porządkuje rolę i znaczenie poszczególnych aktorów (czyli organizacji, departamentów, partnerów) dzięki basenom i torom.
W artykule dotyczącym ogólnej charakterystyki modelu (spojrzenie na model) scharakteryzowany został proces analizy wybranego syropu (produkt farmaceutyczny), który był wykonywany przez wiodącą firmę farmaceutyczną w ramach departamentu analiz (laboratorium). Odwzorowaniem tej hierarchii w BPMN są właśnie baseny i tory.
p>Przykład przedstawiony na rysunku 1 nie jest zbyt skomplikowany, ale pozwala zrozumieć ideę basenu (organizacji, w której toczy się proces) oraz toru (wybranego departamentu, w którym realizuje się proces lub jego fragment).
Znaczenie basenu i toru
W omawianym procesie rolę basenu pełni „Firma farmaceutyczna”, a tor reprezentowany jest przez laboratorium, w którym realizowany jest proces (w tym przypadku cały). Zaprezentowany na rysunku 1 proces jest najprostszym z możliwych do zaprezentowania, gdyż realizowany jest w ramach jednej organizacji (jeden basen) oraz jednego departamentu (jeden tor). Możliwe są jednak oczywiście bardziej rozbudowane scenariusze, w ramach których w danej organizacji wystąpi kilka torów, a w ramach danego procesu dwie lub trzy organizacje (kilka basenów). Sytuacja taka została odwzorowana na rysunku 2, który stanowi modyfikację procesu zaprezentowanego wcześniej na rysunku 1.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 58% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.