Analiza wskaźnikowa płynności finansowej w praktyce przedsiębiorstw
Płynność finansowa definiowana jest jako zdolność przedsiębiorstwa do regulowania zobowiązań. W przeciwieństwie do rentowności i zysku, brak płynności praktycznie eliminuje przedsiębiorstwo z działalności gospodarczej. Wystarczy przypomnieć, że brak zdolności do regulowania zobowiązań jest przesłanką do złożenia wniosku o upadłość (zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, niewypłacalność oznacza trwałe zaprzestanie spłaty długów, przy czym dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych).
W wypadku kategorii zysku sytuacja pozwalająca na większą dowolność i brak rentowności nie oznacza od razu utraty zdolności do dalszego funkcjonowania. W praktyce można sobie wyobrazić firmę generującą straty, która z powodzeniem radzi sobie na rynku. Natomiast firma generująca olbrzymie zyski, bez dostępu do odpowiednich źródeł finansowania, skazana jest na niepowodzenie.
Również w aspekcie zarządzania finansami kwestia tzw. wartości firmy została wysunięta przed kategorię rentowności. Samym celem zarządzania finansami jest wzrost wartości firmy, który dokonuje się w wyniku wzrostu generowanych przepływów pieniężnych. Wynika z tego, że problem prawidłowego zarządzania płynnością jest podstawą zdolności do zrównoważonego rozwoju w aspekcie kreowania wartości.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.