Aktualne zmiany w prawie pracy - czego możemy się spodziewać w 2023 roku?
Rok 2023 obfituje w zmiany w najważniejszych ustawach, w tym w szczególności w Kodeksie postępowania cywilnego czy w Kodeksie pracy. Na mocy ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy zmieni się wiele m.in. w urlopach, zatrudnianiu pracowników na czas określony czy w uprawnieniach związanych z rodzicielstwem. Zmiany prawa pracy mogą wymagać zmian w działach kadr i dokumentach obowiązujących wewnątrz firmy. Jakie konkretnie zmiany wchodzą w życie w 2023 roku i jak się na nie przygotować?
Dlaczego wprowadzane są zmiany w Kodeksie pracy?
Jak większość zmian w przepisach w ostatnim czasie, również najnowsze zmiany w Kodeksie pracy wynikają z przepisów unijnych. Omawiane regulacje są ściśle związane z tzw. dyrektywą work-life balance oraz tzw. dyrektywą rodzicielską.
Warto w tym miejscu wyjaśnić, że dyrektywy unijne nie mają mocy bezpośrednio obowiązującej w krajowym porządku prawnym. W praktyce oznacza to, że aby unijna dyrektywa obowiązywała w danym kraju członkowskim, musi zostać zaimplementowana do krajowego porządku prawnego. Implementacja dyrektywy to nic innego, jak wdrożenie jej postanowień w ustawach, np. w nowelizacji Kodeksu pracy.
Co zmieni się w 2023 roku?
W 2023 roku ma miejsce jedna z największych nowelizacji Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzają nie tylko zmiany tzw. redakcyjne, które mają niewielki wpływ na praktyczne stosowanie prawa, ale zmiany w fundamentalnych kwestiach przewidzianych w Kodeksie pracy. Zmiany, które wejdą w życie w 2023 roku dotyczą bowiem m.in. zatrudniania w oparciu o umowy na czas określony, urlopów, pracy zdalnej czy uprawnień związanych z rodzicielstwem. Szerzej najważniejsze zmiany opisujemy poniżej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.