Administrowanie dostępem do danych w firmie
Znaczenie danych i ich analizy w działalności każdej firmy zwiększa się co roku. Orędownicy analizy danych apelują w swoich blogach o jak najszerszy do nich dostęp dla pracowników, by ułatwić im pracę i dać możliwość odkrycia dla firmy opcji rozwoju i usprawnień. Jednocześnie dane są coraz większą wartością w organizacji – kapitałem, który powinniśmy chronić.
Pytania, jakie zadaje właściciel danych
Czy wszyscy pracownicy powinni mieć dostęp do całego zasobu danych w firmie? Czy powinni mieć możliwość eksportowania danych z systemów raportowych? Czy handlowcy powinni widzieć sprzedaż swoich kolegów? Jakich odbiorców danych mamy w firmie? Na te i podobne pytania muszą znaleźć odpowiedź właściciele firm, wdrożeniowcy Business Intelligence czy menedżerowie danych (CDO – Chief Data Officer). By ułatwić im zadanie, przedstawię sposoby zarządzania dostępem do danych w narzędziu Business Intelligence na przykładzie Qlik Sense.
Najpierw opiszę dwie podstawowe role w firmie, a następnie techniczne sposoby ograniczania dostępu do danych dla odbiorców końcowych. Na koniec w kilku słowach pokażę ciekawe rozwiązania kontroli dostępów stosowane jako odpowiedź na nietypowe potrzeby klientów.
Typ użytkownika
Zakres dostępu do danych będzie zależny od rodzaju użytkownika korzystającego z BI. Praktyka pokazuje, że możemy rozróżnić dwa nadrzędne typy użytkowników korzystających z danych: analitycy (twórcy raportów) i odbiorcy (użytkownicy końcowi).
Analitycy
Analitycy (statystycy, controllerzy, deweloperzy BI) to osoby, które z reguły będą miały najszerszy dostęp do danych. Przygotowują raporty i dashboardy Business Intelligence dla innych. W swojej pracy eksplorują wszystkie informacyjne zasoby firmy, by utworzyć z nich zestawy raportów, które odpowiedzą na potrzeby klientów wewnętrznych. Praca analityka to również eksperymenty i różne ścieżki analityczne, które często dopiero po serii niepowodzeń prowadzą do wyniku.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.