Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rachunkowości
24 sierpnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze zmiany dotyczą ułatwień dotyczących podpisywania sprawozdań finansowych, wprowadzenia obowiązku sporządzania przez emitentów sprawozdań finansowych w jednym formacie elektronicznym (XHTML) oraz przeprowadzania kontroli w firmach audytorskich.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Projekt dostosowuje obowiązujące przepisy w zakresie sprawozdawczości i rewizji finansowej do aktualnej sytuacji prawnej i gospodarczej oraz do nowych możliwości technologicznych. Zmiany obejmą ustawy: o rachunkowości, o podatku dochodowym od osób prawnych, o Krajowym Rejestrze Sądowym, o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Najważniejsze rozwiązania
→ Ustawa o rachunkowości
→ Wprowadzono obowiązek sporządzania przez emitentów sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności w jednym formacie elektronicznym, tj. XHTML.
→ Dla pozostałych jednostek, stosujących Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, przyjęto rozwiązanie prowadzące do większego ujednolicenia formatów oraz zwiększenia użyteczności sprawozdań finansowych, jak również sprawozdań z działalności (możliwość automatycznego przeszukiwania dokumentu oraz porównania, analizowania i interpretowania danych).
→ Wprowadzono ułatwienia dotyczące podpisywania sprawozdań finansowych.
→ Przyjęto zmiany dotyczące konsolidacji sprawozdań finansowych Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI).
→ Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym
→ Doprecyzowano przepisy dotyczące sprawozdania z badania sprawozdań finansowych.
→ Wprowadzono kompleksowe rozwiązania dotyczące przeprowadzania przez Agencję kontroli zdalnych w firmach audytorskich.
→ Wprowadzono ułatwienia w rozpatrywaniu spraw dotyczących listy firm audytorskich, umożliwiając ich załatwienie za pomocą systemu teleinformatycznego.
→ Doprecyzowano sytuację, w której nie dochodzi do naruszania tajemnicy zawodowej biegłego rewidenta.
→ Doprecyzowano przepisy dotyczące odbywania posiedzeń zdalnych oraz podejmowania uchwał w trybie obiegowym.
→ Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2
→ Dostosowano przepisy do projektowanych zmian w ustawie o rachunkowości oraz ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Przypisy / Źródła
Źródło: www.mf.gov.pl
www.nowy.inforlex.pl