Raportowanie finansowe a zarządcze
Zarządzanie to ciągły proces decyzyjny oparty o przetwarzanie informacji, które pozwalają wybrać działania zmierzające do realizacji wyznaczonych celów. Ciąg podejmowanych decyzji polega na dokonywaniu wyboru spośród możliwych wariantów zadań i sposobów ich realizacji, a wybór ten jest determinowany przez dostępny zakres informacji. Sama informacja, odpowiednio dobrana i zinterpretowana, generalnie pochodzi z dwóch źródeł: wewnętrznych (tworzona w przedsiębiorstwie) i zewnętrznych (generowana na podstawie zjawisk zachodzących w otoczeniu firmy).
Analogicznie, komplet informacji przetworzonych przez przedsiębiorstwo w postaci raportów jest dzielony ze względu na odbiorców zewnętrznych oraz wewnętrznych, a niedoskonałość w zakresie dostarczania informacji w formie standaryzowanych raportów wymaga ciągłego rozwijania raportowania menedżerskiego. Tym samym w każdym przedsiębiorstwie powinny funkcjonować dwa równolegle prowadzone systemy informacyjne i raportowe. Jeden z nich to system odzwierciedlający rachunkowość finansową, nastawiony mniej na odbiorców wewnętrznych, bardziej na zewnętrznych. Drugi to system zabezpieczający informację zarządczą, konieczną do podejmowania racjonalnych decyzji, odzwierciedlający wykorzystywany zakres narzędzi controllingu i rachunkowości zarządczej, nastawiony na odbiorców wewnętrznych oraz dostosowany do potrzeb informacyjnych konkretnej organizacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.