Zdarzenia następujące po dniu bilansowym, czyli MSR 10 w teorii i praktyce
Zamknięcie roku w finansach jest niezwykle newralgicznym czasem, gdy warto zaznajomić się z MSR 10 i zasadami, jakie według tego standardu obowiązują w przypadku różnych zdarzeń następujących po dniu bilansowym. Wszystkie transakcje i salda powstałe w okresie sprawozdawczym jednostki są wykazywane w sprawozdaniu finansowym przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. W związku z tym, w sytuacji, gdy zdarzenia następują po zakończeniu okresu sprawozdawczego, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego do publikacji, konieczne jest dokonanie korekt związanych z tymi zdarzeniami. Pozwala to wiernie odzwierciedlić wyniki finansowe oraz sytuację jednostki. W niniejszym artykule poruszono kwestie teoretyczne, jak również przedstawiono praktyczne przykłady zastosowania MSR 10.
Zakres, cele i kluczowe definicje standardu MSR 10
MSR 10 stosuje się do ujęcia księgowego zdarzeń następujących po dniu bilansowym oraz do ujawniania informacji na ich temat. Jest on z tego powodu kluczowy po zakończeniu okresu sprawozdawczego. Standard ten ma dwa zasadnicze cele, a mianowicie:
( 1 ) określa, kiedy jednostka powinna skorygować sprawozdanie finansowe o skutki zdarzeń następujących po dniu bilansowym oraz
( 2 ) określa informacje, które jednostka powinna ujawnić na temat daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji oraz zdarzeń następujących po dniu bilansowym.
Co więcej, MSR 10 zawiera dodatkowy wymóg mówiący, że jednostka nie powinna sporządzać sprawozdania finansowego przy założeniu kontynuacji działalności, jeżeli zdarzenia następujące po zakończeniu okresu sprawozdawczego wskazują na to, iż przyjęcie założenia kontynuacji działalności nie jest zasadne.
Standard MSR 10 posługuje się pojęciem „zdarzenia następujące po dniu bilansowym”. Warto zaznaczyć, że są to zdarzenia zarówno korzystne, jak i niekorzystne, które mają miejsce pomiędzy dniem bilansowym a datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji. Wyróżnia się dwa rodzaje tych zdarzeń:
( 1 ) zdarzenia, które dostarczają dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy (czyli zdarzenia następujące po dniu bilansowym wymagające dokonania korekt) oraz
( 2 ) zdarzenia, które wskazują na stan zaistniały po dniu bilansowym (zdarzenia następujące po dniu bilansowym niewymagające dokonania korekt).
Do zdarzeń następujących po dniu bilansowym zalicza się wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji, nawet jeśli zdarzenia te wystąpiły po publicznym ogłoszeniu wysokości zysku lub innych wybranych informacji finansowych. Proces, jakiego wymaga zatwierdzanie sprawozdania finansowego do publikacji, będzie miał różny przebieg w zależności od struktury zarządzania, wymogów ustawowych oraz procedur przestrzeganych przy sporządzaniu sprawozdania finansowego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.