Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy
Obowiązkiem przedsiębiorców, będących podatnikami podatku dochodowego, opodatkowanych według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym, jest terminowe regulowanie zobowiązań z tytułu tego podatku w trakcie roku w postaci miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.
Podatnicy, którzy rozliczają podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub liniowo mogą skorzystać z możliwości zapłaty tzw. uproszczonych zaliczek, aby z tego skorzystać, muszą spełnić kilka ustawowych warunków. Podatnicy spełniający ustawowe kryteria mogą wybrać wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy raz na kwartał lub co miesiąc, ale w stałej wysokości.
Zaliczki kwartalne w PIT
Kwartalne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy zgodnie z przepisami ustawy o pdof posiadają status małego podatnika lub podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym. Małym podatnikiem w 2020 r. jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, u którego wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku VAT, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych równowartości 2 000 000 euro. Oznacza to, że spełnia to kryterium przedsiębiorca, u którego wartość przychodu w 2019 r. nie przekroczyła kwoty 8 747 000 zł.
Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w 2020 r. będą uprawnieni do wpłacania zaliczek na pdof w systemie kwartalnym, jeśli w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie 2 lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:
- nie prowadzili działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnicy spółki niebędącej osobą prawną,
- działalności gospodarczej nie prowadził małżonek podatnika, jeśli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Podatnicy korzystający ze skali podatkowej, zaliczki kwartalne w 2020 r. zaczynają opłacać począwszy od kwartału, w którym dochód, po uwzględnieniu możliwych obniżeń, przekracza kwotę 3095 zł. Dochód do opodatkowania pomniejsza się o straty z lat wcześniejszych i odliczenia wskazane w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Należny podatek pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy, wpłacają zaliczki już po osiągnięciu pierwszego dochodu. Wyliczając podstawę opodatkowania, mogą w trakcie roku odliczać od dochodu jedynie straty z lat wcześniejszych i składki ZUS, a od podatku składki zdrowotne. Kwoty zaliczek obliczają w wysokości różnicy między podatkiem wyliczonym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały, z uwzględnieniem art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zaliczki uproszczone w PIT
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych uiszcza się w każdym miesiącu (do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni) w stałej kwocie, która nie zależy od przychodów i kosztów osiągniętych w danym okresie.
Zasady opłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy określa art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwość taką mają wyłącznie przedsiębiorcy rozliczający podatek na zasadach ogólnych lub liniowo.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.