Rozliczenia podatkowe prosumentów energii odnawialnej – po zmianach
Z dniem 1 kwietnia 2022 r. weszły w życie przepisy określające nowy system rozliczania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez prosumentów. Warto w związku z tym pochylić się nad podatkowymi aspektami związanymi z produkowaniem energii elektrycznej z wykorzystaniem mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Nowe zasady rozliczeń
1 kwietnia 2022 r. zaczęły obowiązywać przepisy określające nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Nowe rozwiązanie zastąpiło dotychczas obowiązujący system opustów, przy czym dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożyli kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostali w systemie opustów (mogą z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat).
Wskazać przy tym należy, że przepisy określające nowy system rozliczeń weszły w życie 1 kwietnia 2022 r., jednak do końca czerwca 2022 r. wszyscy prosumenci będą się jeszcze rozliczać z zastosowaniem systemu opustów. Dopiero od 1 lipca 2022 r. prosumenci, którzy nie nabyli prawa do stosowania systemu opustów, będą się rozliczać w systemie net-billingu.
Prosumenci a przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym
W przypadku prosumentów rozliczających się w systemie opustów istniały przez pewien czas wątpliwości co do tego, czy w związku z wprowadzaniem nadwyżek energii elektrycznej do sieci uzyskują oni przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ostatecznie przyjęło się stanowisko, że u prosumentów rozliczających się w systemie opustów przychody takie nie powstają (tak orzekł przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2019 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.375.2019.3.GM).
Potwierdziło to także Ministerstwo Finansów w piśmie z 1 lutego 2019 r. stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską nr 28185 (sygn. PT1.054.1.2019.990), w którym czytamy:
MF
(...) na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność prosumenta polegająca na wytworzeniu i wprowadzeniu do sieci energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji nie stanowi źródła przychodu. Działalność ta nie jest wykonywana w celach zarobkowych i tym samym, dla prosumenta nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z faktu, że w świetle przepisów ustawy o OZE, prosument wytwarza tę energię jedynie na potrzeby własne.
Co prawda pismo to dotyczy bezpośrednio skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz analogicznie argumentację taką można przyjąć w podatku dochodowym od osób prawnych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.