Rezerwy w przedsiębiorstwie, jako odpowiedź na ryzyko i niepewność prowadzonej działalności gospodarczej w systemie rachunkowości
Jeżeli ryzyko towarzyszy każdemu działaniu człowieka i jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej, w której ma miejsce niepewność oraz występują odchylenia osiągniętych wielkości rzeczywistych efektów od oczekiwanych wyników, to przy istniejącym stanie wiedzy i oddziaływaniu na otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne przez przedsiębiorstwo – ryzyka i niepewności nie można wyeliminować1. Staje się ono elementem działalności każdej jednostki gospodarczej, powoduje konieczność tworzenia rezerw związanych z ryzykiem ekonomicznym i znajduje odzwierciedlenie w systemie rachunkowości każdej jednostki.
Rezerwy to instrumenty zabezpieczania się podmiotu przed skutkami przewidywanego albo znanego ryzyka związanego z możliwościami wystąpienia w przyszłości różnych obciążeń o charakterze kosztów czy zobowiązań. Główną przyczyną tworzenia rezerw w jednostkach prowadzących działalność gospodarczą jest ryzyko gospodarcze. Rezerwy w teorii rachunkowości są traktowane jako szczególny rodzaj zobowiązań, których termin wystąpienia lub kwota nie są pewne (ujęcie wąskie). W skład rezerw wchodzą także bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy na utratę wartości aktywów określane przez przepisy ustawy o rachunkowości – odpisami aktualizującymi oraz rezerwy kapitałowe (ujęcie szerokie)2. Wąskie i szerokie ujęcie rezerw prezentuje rysunek 1.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.