Przegrana to jeszcze nie koniec
Właśnie otrzymaliśmy długo wyczekiwaną decyzję od dyrektora Izby Skarbowej. Cóż jednak z tego, jeśli jest ona niezgodna z naszymi oczekiwaniami? Czy to koniec walki z fiskusem? Nic bardziej mylnego. Szansą na dochodzenie swych praw jest rozprawa w sądzie administracyjnym.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że po otrzymaniu niekorzystnej decyzji od Izby Skarbowej lub postanowienia, które nie jest zgodne z oczekiwaniami, ma prawo zaskarżyć powyższe do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Wiedza podatnika w zakresie tego, co może uczynić w przypadku, gdy przegra sprawę przed organami podatkowymi, jest bardzo ważna. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć podatnikom zarówno prawa, jak i obowiązki związane z postępowaniem sądowo-administracyjnym.
Spójrzmy, jak wygląda to w praktyce. Po otrzymaniu nieprzychylnej decyzji mamy możliwość dalszego dowodzenia swoich racji, ale już na wokandzie WSA. Daje nam to prawo zaskarżenia otrzymanej decyzji. Pamiętajmy, że skargę na decyzję lub postanowienie wydane przez urząd należy złożyć do właściwego miejscowo dla organu podatkowego wydającego decyzję lub postanowienie, wojewódzkiego sądu administracyjnego. Pouczenie co do możliwości złożenia skargi powinno znajdować się w decyzji lub postanowieniu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.