Podział wyniku finansowego roku obrotowego i lat ubiegłych
Wypracowany w danym roku obrotowym przez podmiot gospodarczy wynik finansowy netto jest ewidencjonowany na koncie „Wynik finansowy”. Osiągnięty za ten rok zysk netto lub powstała strata pozostaje na koncie „Wynik finansowy” do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez wspólników uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty.
Przez wspólników spółki z o.o. rozumie się zgromadzenie wspólników, w spółce akcyjnej - walne zgromadzenie, a w spółkach osobowych - poszczególnych wspólników.
Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto spółki może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez wspólników. W przypadku jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania podział lub pokrycie wyniku finansowego muszą być poprzedzone wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. W innym przypadku podział zysku lub pokrycie straty będą nieważne z mocy prawa.
Dokonując podziału wyniku finansowego należy przestrzegać postanowień umowy spółki, gdyż mogą być w niej ustanowione obligatoryjne odpisy na określone kapitały (fundusze) spółki, np. rezerwowy lub zapasowy, oraz może ona określać, jaka część zysku może być przeznaczona do wypłaty wspólnikom.
Jeśli jednak umowa nie reguluje powyższych kwestii, wówczas zarząd proponuje, w jaki sposób rozdysponować wynik finansowy, a decyzję podejmują wspólnicy.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podjęciu stosownej uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty jednostka dokonuje odpowiednich księgowań w księgach rachunkowych roku następującego po roku obrotowym.
Jeśli jednostka za rok obrotowy:
osiągnęła zysk netto, wówczas dokonuje przeksięgowania następującym zapisem:
Wn "Wynik finansowy"
Ma "Rozliczenie wyniku finansowego"
poniosła stratę netto, wówczas dokonuje przeksięgowania następującym zapisem:
Wn "Rozliczenie wyniku finansowego"
Ma "Wynik finansowy"
Należy zwrócić uwagę, że w przypadku wydania przez biegłego rewidenta opinii negatywnej lub gdy biegły rewident odstąpi od wydania opinii, jednostka nie może dokonać podziału wygospodarowanego zysku netto.
Schemat 1. Etapy od zamknięcia ksiąg rachunkowych do podziału zysku lub pokrycia straty za rok obrotowy
Podział lub pokrycie wyniku finansowego
Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto spółki powinny nastąpić po uprzednim pisemnym podjęciu uchwały przez zwyczajne zgromadzenie wspólników/walne zgromadzenie akcjonariuszy.
W uchwale o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto spółki powinno się zawrzeć zapisy o sposobie podziału zysku wraz z kwotami i ich przeznaczeniem lub w przypadku powstania straty wskazać źródła jej pokrycia.
Zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych:
- wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników,
- umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.