Odsetki od nieterminowych płatności według prawa bilansowego i podatkowego
Każda jednostka gospodarcza prowadząca księgowość na podstawie pełnych ksiąg rachunkowych stoi przed dylematem, czy daną operację gospodarczą można ująć w ten sam sposób według prawa bilansowego i podatkowego? Odpowiedź na to pytanie jest o tyle istotna, iż ustawa o rachunkowości i ustawy podatkowe nie są ze sobą spójne. Niestety nie inaczej jest z kwestią związaną z odsetkami od nieterminowych płatności. Zatem w jaki sposób należy zaewidencjonować odsetki od zaległości handlowych, aby księgi rachunkowe i podatkowe prowadzone były zgodnie z literą prawa?
Odsetki od nieterminowych płatności – omówienie podstawowych pojęć na gruncie prawa gospodarczego
W transakcjach handlowych wierzycielowi bez wezwania przysługują odsetki ustawowe po upływie 30 dni, o ile strony transakcji przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, liczone od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury bądź rachunku, potwierdzające dostawę towaru lub wykonania usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego1.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.