KSR 2 „Podatek dochodowy”
Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 „Podatek dochodowy” skupia się na trudnym i niejednokrotnie problematycznym dla przedsiębiorstw zagadnieniu, jakim jest podatek dochodowy oraz podatek odroczony. W KSR zostały uściślone definicje, wykazane księgowania oraz podane przykłady dla zobrazowania przepisów.
Cel i zakres KSR 2
Celem KSR 2 jest określenie, w dostosowaniu do przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351, dalej uor), zasad ujmowania, wyceny i prezentacji należności oraz zobowiązań z tytułu podatku dochodowego, jak również aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, a także zasad ujawniania informacji ich dotyczących w sprawozdaniach finansowych.
Należy zaznaczyć, iż postanowień standardu nie stosuje się do osób fizycznych, prowadzących księgi rachunkowe i sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz do pozostałych jednostek, jeżeli jednostki te nie są podatnikami podatku dochodowego od działalności gospodarczej.
W przypadku skonsolidowanego sprawozdania finansowego postanowienia Standardu odpowiednio stosuje się do jednostki dominującej, jednostek zależnych i współzależnych objętych konsolidacją, bez względu na to, czy jednostki te stanowią podatkową grupę kapitałową lub są indywidualnie opodatkowane podatkiem dochodowym.
Różnice przejściowe
Jedną z podstawowych definicji, a zarazem bardzo ważnych dla zrozumienia istoty podatku odroczonego, jest definicja różnic przejściowych.
Zgodnie z KSR 2 różnice przejściowe to różnice pomiędzy wartością bilansową danego składnika aktywów lub pasywów a jego wartością podatkową. Różnice przejściowe mogą być:
- dodatnimi różnicami przejściowymi – są to te różnice przejściowe, które spowodują powstanie kwot zwiększających podstawę opodatkowania w przyszłych okresach, gdy wartość bilansowa składnika aktywów zostanie zrealizowana lub składnika pasywów rozliczona. Dodatnie różnice przejściowe powstają, gdy:
- wartość bilansowa > wartość podatkowa dla aktywów,
- wartość bilansowa < wartość podatkowa dla pasywów.
Dodatnie różnice przejściowe mogą również powstawać w związku z pozycjami nieujętymi w księgach jako aktywa lub zobowiązania.
- ujemnymi różnicami przejściowymi – są to te różnice przejściowe, które powodują powstanie kwot pomniejszających podstawę opodatkowania w przyszłych okresach, gdy wartość bilansowa składnika aktywów zostanie zrealizowana lub składnika pasywów rozliczona. Ujemne różnice przejściowe powstają, gdy:
- wartość bilansowa < wartość podatkowa dla aktywów,
- wartość bilansowa > wartość podatkowa dla pasywów.
Ujemne różnice przejściowe mogą również powstawać w związku z pozycjami nieujętymi w księgach jako aktywa lub zobowiązania.
W związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych jednostka tworzy rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego, czyli kwotę zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, które według przewidywań powstanie w przyszłości.
W sytuacji wystąpienia ujemnych różnic przejściowych jednostka tworzy aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, czyli kwotę, jaka według przewidywań zmniejszy w przyszłości zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego lub będzie podlegać zwrotowi. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego jednostka tworzy również w związku z wystąpieniem straty podatkowej, możliwą do odliczenia od dochodu w przyszłości; aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego powstają również w związku z niewykorzystanymi ulgami podatkowymi.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.