Księgowość internetowa vs. tradycyjna
Jednym z kluczowych działów w każdym przedsiębiorstwie jest księgowość. Może być ona prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorców, za pośrednictwem biura rachunkowego lub też można korzystać z księgowości internetowej, która w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Każda forma prowadzenia księgowości ma swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować, by móc wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.
Czym jest księgowość tradycyjna?
Księgowość tradycyjna wiąże się z prowadzeniem księgowości firmy samodzielnie lub za pośrednictwem biura rachunkowego.
Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniej wiedzy na ten temat lub zatrudnienia osoby, która zajęłaby się działem księgowym. Taka forma prowadzenia księgowości – jak każde rozwiązanie – ma swoje mocne i słabe strony. Do zalet samodzielnego prowadzenia ksiąg rachunkowych należą m.in.:
- dostęp do informacji księgowych na bieżąco i możliwość tworzenia codziennych raportów,
- całkowite skupienie się na sprawach firmy, dokładniejsza analiza spraw finansowych;
- możliwość korzystania z wiedzy zatrudnionych w firmie księgowych – doradztwo podatkowe i rachunkowe.
Rzecz jasna, takie rozwiązanie jest dość kosztowne, dlatego decydują się na nie zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Wysokie koszty wiążą się przede wszystkim z kosztami pracy (wysoce wykwalifikowanym pracownikom będzie trzeba więcej zapłacić, a także ponieść koszt systematycznego szkolenia, co będzie konieczne z uwagi na częste zmiany w podatkach i rachunkowości). Dodatkowo, nie zapominajmy o kosztach z utrzymaniem urządzeń oraz programów księgowych.
Innym rozwiązaniem przy wyborze tradycyjnej księgowości jest powierzenie wszelkich spraw związanych z księgowością przedsiębiorstwa do biura rachunkowego. Wiąże się to z przekazywaniem dokumentów do biura rachunkowego, gdzie będą one księgowane. Korzystanie z usług biura rachunkowego niesie za sobą wiele zalet, m.in.:
- przejęcie przez biuro rachunkowe części odpowiedzialności za poprawne rozliczenie przedsiębiorstwa z fiskusem,
- niższy koszt korzystania z usług biura rachunkowego, niż zatrudnienia księgowego (lub księgowych) w firmie,
- możliwość korzystania z dodatkowych usług biura z zakresu podatków i rachunkowości,
- możliwość przechowywania całej dokumentacji księgowej w biurze rachunkowym,
- możliwy kontakt osobisty z osobami prowadzącymi księgi rachunkowe,
- przypominanie o dochowaniu ważnych terminów rozliczeń.
Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet takie rozwiązanie ma również kilka wad. Pierwsza rzecz to konieczność dostarczania do biura rachunkowego wszelkich niezbędnych dokumentów. Druga – to brak nieograniczonego dostępu do wszystkich bieżących informacji księgowych, a co za tym idzie brak możliwości szybkiego generowania codziennych raportów. Wreszcie też takie rozwiązanie to wyższy koszt korzystania z usług biura rachunkowego względem kosztów prowadzenia księgowości online.
Ponadto korzystanie z usług biura rachunkowego wiąże się również z ryzykiem, że świadczone usługi nie będą satysfakcjonujące. Zatem jeśli chcemy skorzystać z outsourcingu usług księgowych, warto poszukać profesjonalnego i sprawdzonego biura rachunkowego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.