Księgowanie leasingu MSSF 16 w praktyce
W jaki sposób dokonać wyceny zobowiązania z tytułu leasingu wg MSSF 16? Jak prezentować koszty zobowiązań z tytułu odsetek oraz zmiany w umowach leasingu? W czym może pomóc program do wyceny zobowiązań i aktywów z tytułu leasingu?
MSSF 16 ma zastosowanie przede wszystkim do umów dłuższych niż rok oraz składnika aktywów o wartości większej niż $5000, który nie jest znacząco powiązany z innymi składnikami aktywów. Podlegają pod niego kontrakty, w ramach których przekazywane jest prawo do sprawowania kontroli nad użytkowaniem danego składnika aktywów przez dany okres. W związku z tym, rozpoznaniu i wycenie nie podlega użytkowany przedmiot (np. samochód), a jego prawo do użytkowania. W ramach MSSF 16 mogą być ujmowane umowy usługowe, takie jak najmu np. powierzchni biurowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, umowy wykonywane przy użyciu środków trwałych.
Istotna jest identyfikacja składnika aktywów poprzez wyraźne określenie w umowie lub w sposób dorozumiany w momencie udostępnienia do użytkowania leasingodawcy oraz brak znaczącego prawa dostawcy do jego zastąpienia przez cały okres użytkowania. Jeżeli te warunki nie są spełnione, nie ma leasingu.
MSSF 16 – ujęcie księgowe u leasingobiorcy
Zgodnie z regulacjami MSSF 16 ujęcie księgowe umowy przez leasingobiorcę następuje wg jednego modelu, należy wykazać prawo do użytkowania składnika aktywów w ramach umowy oraz zobowiązanie do dokonywania płatności leasingowych.
Ujęcie składnika aktywów wymaga w pierwszej kolejności dokonania wyceny zobowiązania.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.