Klucze rozliczeniowe w kalkulacji kosztu jednostkowego ‒ szanse i zagrożenia
Kalkulacja kosztów wytworzenia produktu bądź realizacji usługi, stanowi jeden z kluczowych elementów systemu rachunku kosztów przedsiębiorstwa. Dostarczana dzięki niej informacja jest wykorzystywana w trakcie realizacji funkcji rachunkowości finansowej i zarządczej.
Błędna kalkulacja prowadzi do nieprawidłowej wyceny zapasów i kosztów sprzedanych produktów czy świadczonych usług. Dokonywana na jej podstawie zła ocena kosztochłonności stanowi pierwszy krok w kierunku niewłaściwych wyborów decyzyjnych. Jak więc skonstruować taki system rachunku kosztów, a w nim model kalkulacji kosztu jednostkowego, który w zgodzie z zasadami rachunkowości finansowej będzie również realnie wspomagał kierownictwo jednostki w realizacji funkcji zarządczych? Szczególną rolę w dążeniu do osiągnięcia tak sformułowanego celu odgrywają klucze rozliczeniowe, tj. wielkości przyjęte jako kryteria, służące do określenia proporcji podziału kosztów pośrednich w przekroju wyodrębnionych obiektów kalkulacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 94% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.