Kiedy powstaje koszt podatkowy w przypadku czynszu płaconego do depozytu sądowego
Spółka z o.o. zawarła z osobą fizyczną umowę najmu lokalu użytkowego na okres od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2020 r. W wynajętym lokalu jest biuro Spółki. Zgodnie z umową czynsz najmu płatny jest na rachunek bankowy wynajmującego, natomiast pozostałe koszty związane z eksploatacją lokalu - bezpośrednio na rzecz dostawców mediów i usług. Wynajmujący lokal zmarł 30 sierpnia 2017 r. i do dnia dzisiejszego nie wiadomo, kto jest wierzycielem uprawnionym do odbioru świadczenia w postaci czynszu. W związku z tym Spółka złożyła wniosek do sądu o złożenie do depozytu sądowego kwot z tytułu umowy najmu za okres od września 2017 r. do czasu ujawnienia się spadkobierców i wskazania przez nich nowych właścicieli lokalu wynajmowanego przez spółkę. Czy uiszczony w taki sposób czynsz najmu stanowi koszt uzyskania przychodu, czy jest on kosztem dopiero z chwilą ustanowienia spadkobiercy i przekazania mu należnych środków?
RADA
Nie jest konieczne czekanie z rozliczeniem podatkowym tego kosztu na ustanowienie spadkobiercy. Spółka może koszty czynszu złożonego do depozytu rozliczyć podatkowo w momencie ich zaksięgowania w księgach rachunkowych. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Niewątpliwie wydatki poniesione na wynajem lokalu użytkowego na biuro spełnia definicję kosztu podatkowego. Ważne jest, że złożenie do depozytu sądowego ma takie same skutki, jak spełnienie świadczenia (art. 470 Kodeksu cywilnego). Zatem można uznać, że w przypadku Spółki złożenie do depozytu sądowego zabezpieczenia przedmiotu świadczenia stanowi uregulowanie należności z tytułu najmu lokalu użytkowego i pozwala na wykazanie kosztu podatkowego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 59% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.