Kiedy można korzystać z MSR?
Polskie prawo bilansowe opiera się na ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, dalej uor). W myśl art. 1 uor ustawa określa zasady rachunkowości oraz zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W czasach dużej globalizacji, gdzie możemy zaobserwować coraz większe wychodzenie polskich marek na rynek zagraniczny, jak i napływ międzynarodowych firm do kraju, przedsiębiorcy częściej myślą o uniwersalnych, międzynarodowych rozwiązaniach w kwestiach regulacji prawnych. Międzynarodowe prawo bilansowe regulowane jest przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
Obowiązek i prawo stosowania MSR
Polskie prawo zobowiązuje jednostki do stosowania zasad (polityki) rachunkowości, opartej o polskie przepisy prawa bilansowego. Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 3 uor w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3, mogą stosować MSR.
W ustawie o rachunkowości określone zostały także jednostki zobligowane do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, gdzie zgodnie z art. 55 ust. 5 skonsolidowane sprawozdania finansowe przygotowują zgodnie z MSR:
→ emitenci papierów wartościowych, o których mowa w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz. Urz. WE L 243 z 11.09.2002, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 29, str. 609, z późn. zm.) oraz
→ banki.
Dodatkowo, zgodnie z ustawą, organ zarządzający jednostką dominującą może podjąć decyzję o sporządzeniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zgodnie z MSR, w przypadku:
→ emitentów papierów wartościowych zamierzających ubiegać się lub ubiegających się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą być sporządzane zgodnie z MSR;
→ jednostek dominujących niższego szczebla, wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca wyższego szczebla sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR, mogą być sporządzane zgodnie z MSR.
Dobrowolność przy sporządzaniu sprawozdań jednostkowych mają również jednostki, które zgodnie z art. 45 uor są:
→ emitentami papierów wartościowych dopuszczonych, emitentami zamierzającymi ubiegać się lub ubiegającymi się o ich dopuszczenie do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
→ jednostkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe, zgodnie z MSR,
→ oddziały jednostki zagranicznej mogą być sporządzane zgodnie z MSR, jeśli jednostka ta sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 55% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.