Jakie są przesłanki oceny kontynuacji działalności na koniec 2020 r.
Jak wynika za wskazówek wydanych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów w kwietniu 2020 r., rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 może mieć istotny wpływ na sprawozdania finansowe nie tylko za rok zakończony 31 grudnia 2019 r., ale też za rok, który zakończy się 31 grudnia 2020 r.
Już wiemy, że szczególne okoliczności sprawiają, iż na pierwszym planie w ocenie wpływu na sprawozdanie finansowe za 2020 r. jest ocena zdolności do kontynuacji działalności i zapewnienie odpowiednich ujawnień informacji w sprawozdaniu finansowym. Wpływ pandemii na ocenę zdolności jednostki do kontynuacji działalności będzie różny, w zależności od branży, ale wydaje się, że jednostki z branży turystycznej, hotelarskiej, nieruchomości, usługowej, rozrywkowej, sportowej, handlu detalicznego, transportowo-logistycznej i naftowej, które od początku wybuchu epidemii notują znaczny spadek popytu i sprzedaży lub których działalność administracyjnie została zamknięta bądź mocno ograniczona, bardziej odczują skutki pandemii niż inne jednostki. Niemniej jednak negatywny wpływ na inne jednostki i branże może się zmieniać wraz z dalszymi restrykcjami i regulacjami wprowadzanymi przez rząd.
Warto zaznaczyć, że przede wszystkim to nie tylko biegły rewident ma obowiązek ocenić, czy założenie kontynuacji działalności jest zasadne, biorąc pod uwagę zdarzenia i warunki, które nastąpiły po zakończeniu okresu sprawozdawczego i są znane na datę sporządzenia sprawozdania finansowego i datę wydania sprawozdania z badania. A zatem skutki wszystkich obecnych zdarzeń i zmiany warunków powinny zostać uwzględnione w ocenie kontynuacji działalności dla sprawozdań finansowych za rok 2020.
WAŻNE! Praca biegłego rewidenta i sprawozdanie z badania nabiera teraz szczególnego znaczenia dla użytkowników sprawozdań finansowych.
Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego każda jednostka powinna zapewnić dodatkowy czas na zebranie wystarczających i odpowiednich dowodów i dokonać szczegółowej oceny, czy istnieje możliwość kontynuacji działalności w przyszłości.
WAŻNE! Zarząd spółki jest odpowiedzialny za ocenę zdolności jednostki do kontynuacji działalności.
Należy podkreślić, jaka jest różnica pomiędzy odpowiedzialnością Zarządu i Rady Nadzorczej a odpowiedzialnością biegłego rewidenta.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 94% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.