Jak przygotować się do sporządzania cash flow metodą bezpośrednią
Wszyscy księgowi, finansiści, osoby odpowiedzialne za przygotowywanie sprawozdań finansowych wiedzą, że istnieją dwie metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych: bezpośrednia i pośrednia.
Jednocześnie zdecydowana większość wybiera metodę pośrednią (w praktyce o pewnych rozwiązaniach w zakresie sprawozdawczości często decyduje nie kierownictwo spółki, ale kierownictwo służb finansowo-księgowych, aczkolwiek nie jest to oczywiście regułą). Z wyborem metody pośredniej wiąże się szereg problemów i ryzyk nieprawidłowości, głównie w przepływach z działalności operacyjnej, gdyż tam trzeba wykonać szereg korekt/odwróceń/wyłączeń, aby po tych działaniach otrzymać łączną kwotę przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Jeśli chodzi o przepływy z działalności inwestycyjnej i finansowej, to w obu metodach należy wprost zaprezentować wpływy i wydatki dotyczące poszczególnych pozycji występujących w tych segmentach rachunku przepływów pieniężnych. W tym miejscu należy wyjaśnić, iż pojęcie „metoda pośrednia” faktycznie dotyczy tylko przepływów z działalności operacyjnej, gdyż działalność inwestycyjna i finansowa jest zawsze objęta metodą bezpośrednią, niezależnie od wybranego wariantu rachunku przepływów pieniężnych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.