Jak czytać skonsolidowany cash flow?
Każda grupa kapitałowa, sporządzająca skonsolidowane sprawozdanie finansowe, jest zobowiązana do sporządzenia skonsolidowanego rachunku / sprawozdania z przepływów pieniężnych. Jest to zatem obowiązkowy element skonsolidowanego sprawozdania finansowego, którego ostateczny kształt i zawartość liczbowa zależy od danych wejściowych, które są wykorzystywane w procesie konsolidacji sprawozdań finansowych.
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych jest dużo trudniejsze niż jednostkowego, aczkolwiek z jednostkowym sprawozdaniem również bywają problemy. Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych („skonsolidowany cash flow”) jest pochodną jednostkowych sprawozdań, ponadto przy metodzie pośredniej należy uwzględnić korekty konsolidacyjne występujące tylko w procesie konsolidacji. Co więcej, w przypadku nabycia / zbycia jednostek zależnych w ciągu okresu sprawozdawczego, takie jednostki (w tym środki pieniężne posiadane przez te jednostki) również wymagają odpowiedniego potraktowania w procesie sporządzania skonsolidowanego cash flow.
Proces sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych jest uregulowany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 7 oraz Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 1. Istnieją pewne różnice w zasadach sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych wg MSR 7 i KSR 1, polegające w głównej mierze na różnym podejściu do prezentacji przepływów pieniężnych związanych z podatkiem dochodowym dotyczącym dochodów danej jednostki / grupy (np. PDOP w przypadku spółek posiadających osobowość prawną). Generalnie zasady sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych są bardzo podobne, co nie jest niczym zaskakującym, gdyż sens przepływów pieniężnych (wpływów i wydatków, czyli „ruchów” środków pieniężnych) jest taki sam niezależnie od przepisów. Przepisy mogą co najwyżej odmiennie regulować kwestie prezentacyjne niektórych pozycji, ale podstawowe zasady / opcje pozostają takie same tzn. możemy mieć do czynienia:
- z faktycznym przepływem pieniężnym albo
- tylko i wyłącznie z przychodem /kosztem / inną transakcją o charakterze czysto księgowym, a więc pozycją nie generującą przepływów pieniężnych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.