Informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego
Informacja dodatkowa to element sprawozdania finansowego, trzeba rozróżnić jednak pojęcie „informacji dodatkowej” od „dodatkowych informacji i objaśnień”, które stanowią element składowy informacji dodatkowej. Zgodnie z ustawą o rachunkowości informacja dodatkowa składa się z wprowadzenia do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień. Dzięki tym załącznikom do sprawozdania finansowego otrzymujemy uszczegółowienie zawartych w nim danych liczbowych, co umożliwia nam lepszą interpretację rzeczywistego obrazu jednostki, która to sprawozdanie sporządziła.
Zgodnie z art. 45 ust 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe każdej jednostki składa się z:
( 1 ) bilansu;
( 2 ) rachunku zysków i strat;
( 3 ) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Ponadto, sprawozdanie finansowe podlegające obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta powinno obejmować dodatkowo zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Ustawa o rachunkowości nie określa obowiązujących wzorów, formy prezentacji, jak również szczegółowości informacji dodatkowej, a jedynie jej minimalny zakres i rodzaj. Zakres wprowadzenia do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień, w zależności od rodzaju jednostki sporządzającej sprawozdanie, możemy znaleźć w załącznikach nr 1-6 do ustawy o rachunkowości:
→ załącznik nr 1 – dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
→ załącznik nr 4 – dla jednostek mikro (definicję jednostki mikro zawiera art. 3 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości),
→ załącznik nr 5 – dla jednostek małych (definicję jednostki małej zawiera art. 3 ust. 1c i 1d ustawy o rachunkowości),
→ załącznik nr 6 – dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.