Cash Pooling
Zarządzanie płynnością finansową, to obok tworzenia wartości dla akcjonariuszy główny cel zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Coraz częściej jednak forma organizacyjna nie jest jednoznaczna z formą prawną. Zwłaszcza w przypadku zróżnicowanej działalności lub realizacji inwestycji w ramach tzw. „Project Finance” praktykowane jest powoływanie odrębnych spółek zależnych i funkcjonowanie w ramach grup kapitałowych – holdingów. Organizacja jednolitej polityki zarządzania płynnością staje się wtedy wyzwaniem przed jakim stają osoby odpowiedzialne za finanse całej grupy.
Swobodny transfer środków pieniężnych jest ograniczony, koniecznością zawarcia umów cywilno-prawnych, które regulowałyby zasady przepływu środków, oraz stanowiły podstawę ewentualnego transferu. Jedyną nazwaną w polskim prawie umową jest umowa pożyczki, jednakże z punktu widzenia skutków podatkowych generuje zbyt wiele komplikacji.
Po pierwsze z samej definicji umowy pożyczki w Kodeksie Cywilnym wynika, że dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się tę samą ilość pieniędzy zwrócić. Taka konstrukcja wymaga sporządzenia odrębnej umowy dla każdego transferu. Co więcej taka czynność będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilno prawnych, a podmioty powiązane ograne będą przez przepisy o cenach transferowych i tzw. cienkiej kapitalizacji. W rezultacie więc trudno będzie ustalić atrakcyjne warunki wymiany środków, jak również ewentualne koszty pożyczek nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.