Proces inwestycyjny i ocena opłacalności inwestycji w praktyce
Inwestycje wiążą się z inwestowaniem – lokatą kapitału, pieniądzem, ryzykiem. Na co dzień ludzie ryzykują inwestując wolne środki finansowe. Na inwestycje można spojrzeć zawodowo lub prywatnie. Możemy być ekologiczni, inwestując w zielone inwestycje. Możemy wcale nie inwestować – w nic. Ale wówczas przedsiębiorstwo, jednostka, człowiek musi mieć świadomość pozostawania „w dali” za swoimi konkurentami. Kto nie ryzykuje, kto nie inwestuje – chociażby w siebie – ten przegapia okazje, które mogą się już nigdy nie powtórzyć.
Inwestycje są to celowo wydatkowane środki przedsiębiorstwa, skierowane na powiększenie jego dochodów w przyszłości. Inwestowanie to kluczowy czynnik wzrostu i rozwoju gospodarczego. Inwestowanie to proces, w którym następuje przekształcenie środków pieniężnych w inne dobra. To tworzenie nowej wartości. W wyniku inwestowania tworzony lub powiększany jest majątek:
- rzeczowy,
- finansowy,
- wartości niematerialne firmy.
Celem działalności inwestycyjnej jest więc szukanie sposobów powiększenia kapitału, ale również prowadzenie rentownej działalności gospodarczej. Podstawowy podział inwestycji zaprezentowano na rysunku 1.
Szczegółową charakterystykę wybranych inwestycji przedstawiono w tabeli 1.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 68% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.