Wynik finansowy a przepływy pieniężne - wstęp do optymalizacji podatkowej wyniku finansowego
Wynik finansowy i przepływy pieniężne netto stanowią podstawowe miary kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Firma może w legalny sposób w pewnym stopniu wpływać na poziom wyniku finansowego, a tym samym wysokość swoich zobowiązań podatkowych i jednocześnie oddziaływać w ten sposób na poziom wygenerowanych w danym okresie przepływów pieniężnych. Jest to możliwe dzięki przepisom prawnym obowiązującym w zakresie opodatkowania dochodu, które umożliwiają pewną elastyczność przedsiębiorstwa w tym zakresie.
Ustalenie wielkości wyniku finansowego – odejście memoriałowe
Wynik finansowy przedsiębiorstwa jest podstawą do określenia rentowności przedsiębiorstwa, a więc opłacalności prowadzonej działalności gospodarczej. Jest ustalany zgodnie z zasadą memoriałową, według której koszty ujmowane są w tym roku podatkowym, w którym powstały przychody z nimi związane1. Metoda ta zapewnia współmierność jednych i drugich. W celu ustalenia wyniku finansowego przedsiębiorstwa należy zatem określić wartość osiągniętych w danym okresie przychodów oraz rodzajów wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem działalności i części w jakiej winny być przypisane do danego okresu rozliczeniowego. W praktyce sprowadza się do określenia, jakie nakłady były w istocie konieczne do poniesienia w celu uzyskania przychodu osiągniętego w danym okresie.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.