Spółki kapitałowe jako forma prowadzenia działalności leczniczej
W myśl ustawy o działalności leczniczej (u.dz.l.), preferowaną formą prowadzenia działalności są spółki kapitałowe. Treść założeń projektu ustawy o działalności leczniczej w zakresie regulacji dotyczących roli spółek kapitałowych w procesie przekształcania SP ZOZ-ów w uzasadnieniu wskazywała, iż „Projektowane przekształcenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową pozwala na zmianę formy prawnej bez konieczności uprzedniej likwidacji zakładu. (…) Spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie następcą prawnym zakładu, wstępując w jego prawa i obowiązki”. Polskie przepisy przewidują dwa rodzaje spółek kapitałowych, które wskazane zostały w Kodeksie spółek handlowych, tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną.
Powstanie spółki kapitałowej – spółki z o.o. i spółki akcyjnej
Zgodnie art. 163 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, dalej k.s.h., do powstania spółki z o.o. konieczne jest spełnienie następujących warunków: zawarcie umowy spółki, wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, powołanie zarządu, ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeśli wymaga tego ustawa lub umowa spółki, oraz wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka z o.o. może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Jedyny zakaz, jaki został określony przez ustawodawcę, dotyczy braku możliwości zawiązania spółki z o.o. przez inną jednoosobową spółkę z o.o. Co do zasady, umowa spółki z o.o. musi mieć specjalną formę, tj. formę aktu notarialnego, a niezachowanie tej formy powodować będzie nieważność umowy spółki z mocy samego prawa. Co istotne, umowa musi zostać podpisana przez wszystkich wspólników.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.