Przekształcenie spółek: osobowej i cywilnej w spółkę kapitałową – podstawy prawne, zasady i przebieg procesu transformacji – część 1
Przepisy Kodeksu spółek handlowych zezwalają na dokonanie procesu transformacji formy prawnej działalności prowadzonej zarówno w formie spółki prawa handlowego, jak i spółki cywilnej. Możliwe jest m.in. przekształcenie spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) w spółkę kapitałową (z o.o., akcyjną), a także spółki cywilnej w spółkę kapitałową (z o.o., akcyjną). Atrakcyjność spółek kapitałowych w obrocie prawnym wynika nie tylko z ich osobowości prawnej, dzięki której ich sytuacja prawno-ekonomiczna i finansowa pozostaje całkowicie niezależna od osobistej sytuacji samego wspólnika (np. jego ewentualnej śmierci czy utraty majątku), ale także z tego, że spółki te działają wyłącznie za pośrednictwem swoich organów, których członkami nie muszą być wspólnicy. Oznacza to, że spółka może być zarządzana przez profesjonalistów posiadających specjalne kompetencje w tym zakresie.
W spółkach kapitałowych z jednej strony obowiązują imperatywne zasady ochrony kapitału i wierzycieli, których nie można zmienić wolą stron, z drugiej zaś wspólnicy mogą zapewnić sobie (w umowie samej spółki) możliwość wywierania wpływu na wszystkie kluczowe decyzje, np. poprzez wskazanie w umowie spółki katalogu czynności, których dokonanie musi być poprzedzone uzyskaniem przez zarząd zgody wspólników.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 96% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.