Pozew w postępowaniu upominawczym czy nakazowym?
Pozew – środek prawny wszczynający proces, na podstawie którego strona dochodzi swoich roszczeń przed sądem. W niniejszym artykule skupię uwagę na pozwie o zapłatę sumy pieniężnej w dwóch różnych postępowaniach – upominawczym i nakazowym. Często są błędnie uważane za takie same, ponieważ w obydwu może zostać wydany nakaz zapłaty bez przeprowadzania rozprawy. Należy jednak zauważyć, że postępowania te posiadają zupełnie inne podstawy prawne do zastosowania, a także niosą za sobą odmienne konsekwencje prawne zarówno dla strony pozwanej, jak i powoda. Warto zapamiętać różnice, by wiedzieć które z postępowań nam przysługuje, żeby jak najszybciej odzyskać przysługujące należności za wykonaną usługę.
Postępowanie upominawcze
Zgodnie z art. 498 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego1. W przypadku, gdy nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza termin rozprawy (art. 498 § 2 k.p.c.).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.