Nadgodziny w firmie - podstawy oraz problematyka prawna
Praca w nadgodzinach została uregulowana przez pracodawcę polskiego w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141, z późn. zm.). Tematowi temu poświęcono cały rozdział V Kodeksu pracy. Czym jest praca w godzinach nadliczbowych? Zgodnie z zapisami art. 151 § 1 ustawy, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych1. Niniejszy artykuł skupiać się będzie na takich kwestiach jak ewidencja godzin nadliczbowych, sposób rozliczania i odbioru godzin. Jak pracodawcy wykorzystują tę regulację prawną?
Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna. Kodeks pracy określa dwa przypadki, w których pracodawca może kazać pracownikowi zostać dłużej w pracy:
- konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególne potrzeby pracodawcy2.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.