Kluczowe wskaźniki efektywności w umowie o standard usługi
Wyobraź sobie przedsiębiorcę, który – ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, wymogi rynkowe lub inny powód – musi wdrożyć nowatorski system IT. Taka inwestycja zwiększy konkurencyjność na rynku oraz przyczyni się do realizacji zamierzonych celów, stanowi jednak ogromne wyzwanie zarówno organizacyjne, jak i finansowe, dlatego z pomocą przychodzi SLA.
Co to jest SLA?
Standard i jakość to obecnie modne słowa w kreowaniu wizerunku przez firmy. Niewątpliwie pozwalają na porównanie poszczególnych ofert, a także odniesienie ich do wypracowanych i przyjętych wzorców. Umowy o standard usługi lub inaczej o gwarancję jakości świadczonej usługi pozwalają na zapewnienie określonego poziomu jakości usługi poprzez odpowiednie uzgodnienia parametrów jakościowych pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą. Umowy te określają warunki, które dostawca usługi musi spełnić w trakcie trwania kontraktu. Rozbieżności pomiędzy uzgodnionymi zapisami w takiej umowie a wskaźnikami obliczonymi na podstawie danych zebranych w trakcie realizacji usługi, mogą skutkować karami umownymi, zwykle finansowymi, lub nawet zakończeniem współpracy. W praktyce gospodarczej takie umowy spotyka się przy kontraktach dotyczących realizacji usług w branży technologii informacyjnej, np. wdrożenie systemu IT.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.