Chmura w pytaniach i odpowiedziach
Chmura obliczeniowa jest bez wątpienia jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku IT. Od chmury nie ma już odwrotu. Jako jeden z czołowych dostawców systemów w chmurze obserwujemy, że każda rozmowa z klientem na temat wyboru systemu porusza kwestię, czy rozwiązanie powinno być chmurowe czy też nie. To nowość! Co ciekawe, klienci sami inicjują temat. Zobacz, jakie pytania na temat systemów w chmurze słyszymy najczęściej.
Pytanie 1.
Jakie są najważniejsze modele współpracy z dostawcą usług chmurowych?
Dostępnych jest kilka modeli, które różnią się w zakresie wsparcia udzielanego przez dostawcę oraz sposobu udostępniania. W modelu IaaS (ang. Infrastructure as a Service; infrastruktura jako usługa) dostawca udostępnia wirtualne serwery, sieć oraz pamięć masową. Na taką infrastrukturę klient migruje własne platformy i aplikacje, których działaniem zarządza na własną rękę. Z kolei model PaaS (ang. Platform as a Service; platforma jako usługa) to taka forma współpracy, w której dostawca zarządza infrastrukturą, ale także oprogramowaniem (np. systemem operacyjnym czy bazami danych). Trzeci z modeli to SaaS (ang. Software as a Service; oprogramowanie jako usługa), w którym klient, oprócz technologii, otrzymuje dostęp do konkretnych aplikacji, którymi zarządza dostawca usługi. Najbardziej złożoną i na ten moment najmniej popularną kategorią jest model DaaS (ang. Desktop as a Service; pulpit jako usługa), w którym dostawca udostępnia klientowi infrastrukturę, oprogramowanie oraz całe środowisko pulpitu, dzięki czemu dostęp do różnych aplikacji jest zupełnie niezależny od lokalizacji czy urządzenia.
Pytanie 2.
Jaki model współpracy z dostawcą usług chmurowych jest dla mnie odpowiedni?
To zależy od tego, jakie są twoje oczekiwania wobec oprogramowania oraz jaki zakres wsparcia chcesz otrzymać w ramach modelu. Ważne jest także, jaki sposób udostępniania zasobów najbardziej cię interesuje. Jeżeli posiadasz dobrze rozwinięte własne systemy i aplikacje, na których utrzymaniu ci zależy, najprawdopodobniej powinieneś wybrać model IaaS. Gdy chcesz hostować własne systemy i zyskać dostęp do narzędzi pozwalających na opracowywanie i testowanie własnych rozwiązań, a także odciążyć wewnętrzny dział IT, warto rozważyć model PaaS. Z kolei SaaS będzie najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą inwestować w zakup dożywotnich licencji ani wdrażać oprogramowania na własnej infrastrukturze – płacąc za abonament zyskujemy gwarancję korzystania z najbardziej aktualnej wersji oprogramowania. Zatem model ten najlepiej sprawdzi się w firmach, które nie chcą inwestować w wewnętrzny dział IT. Z kolei model DaaS najlepiej sprawdzi się w firmach, których większość pracowników pracuje zdalnie i którym będą mogły udostępnić wirtualny pulpit, na którym znajdą wszystkie firmowe aplikacje.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 67% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.