Polska rekordzistą w długości przechowywania dokumentów pracowniczych
Polska aktualnie przoduje w Europie pod względem długości czasu, w którym pracodawcy mają obowiązek przechowywać dokumenty pracowników. Patrząc na polskie realia, na początku 2018 r. pracodawców czeka prawdziwa rewolucja. Całkowicie zmieni się wymagany okres przechowywania dokumentów pracowniczych i to oni będą odpowiedzialni za przekazanie dokumentów do ZUS-u.
Dzisiaj pracodawcy mają obowiązek przechowywać dokumenty pracownicze przez 50 lat od zakończenia współpracy. Pracownik natomiast, w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, musi dostarczyć do ZUS-u wszystkie świadectwa pracy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych naliczy mu należną emeryturę. Ten wymóg opiera się na poszczególnych zapisach Ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 z późn. zm.) oraz na Ustawie z 1998 roku o Emeryturach i Rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 887). Niestety ustawy nie są doskonałe, dlatego zaplanowano wprowadzenie 1 stycznia 2018 r. nowelizacji przepisów, które zrewolucjonizują obecny stan prawny, a przedsiębiorcy powinni przygotować się na duże zmiany.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.