Podatek odroczony bez tajemnic – istota podatku, ujemne i dodatnie różnice przejściowe
Odroczony podatek dochodowy tworzą co do zasady podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy prowadzą księgi rachunkowe. Stosując zasady, jakie narzuca ustawa o rachunkowości, m.in. współmierności przychodów i kosztów, ostrożnej wyceny, spotykamy się z sytuacją, iż wynik finansowy według prawa bilansowego jest inny aniżeli według prawa podatkowego. W tym miejscu należy postawić istotne pytanie, czy każdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych jest zobligowany do tworzenia odroczonych podatków?
Każdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych jest zobowiązany do naliczenia i zapłacenia podatku dochodowego, pod warunkiem uzyskania przez jednostkę dochodu z działalności gospodarczej. Jednak nie każdy podatnik podatku CIT jest zobligowany do tworzenia odroczonych podatków dochodowych. Ustawa o rachunkowości zawiera katalog warunków, których spełnienie powoduje obowiązek naliczenia i zaprezentowania odroczonych podatków w sprawozdaniu finansowym. Mianowicie są to jednostki, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z poniższych wielkości:
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.