Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem konta IKZE
Końcówka każdego roku to newralgiczny czas, kiedy warto już pomyśleć o przyszłorocznym rozliczeniu PIT oraz zastanowić się czy możemy połączyć inwestowanie naszych oszczędności z optymalizacją podatkową? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak. Posłużyć może do tego konto IKZE. Jak je założyć i czy warto? Ile można zaoszczędzić i komu się ono opłaca najbardziej? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w niniejszym artykule.
IKZE – podstawowe informacje
IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to obok IKE (a od niedawna także PPK i OIPE) jeden z tych produktów, które umożliwiają optymalizację podatkową – dla jasności – całkowicie zgodną z prawem. Każdy z tych produktów to bardzo szeroki temat, dlatego dziś skupiam się wyłącznie na IKZE, bez porównań do pozostałych wymienionych programów.
Jak sama nazwa wskazuje, IKZE ma pomóc nam zabezpieczyć się finansowo na czas emerytury. Jaki jest główny powód dla którego warto je założyć? Nie jest to wbrew pozorom tylko optymalizacja podatkowa, ale przede wszystkim prognozy dotyczące emerytur. Obecni 30-latkowie przechodząc na emeryturę mogą liczyć, wg różnych prognoz, na 25-30% wartości wynagrodzenia. Są to dramatyczne prognozy, które powinny każdego z nas skłonić do przemyśleń, co możemy zrobić z oszczędnościami (o ile oczywiście je mamy), by jak najmądrzej je wykorzystać.
Kilka zasadniczych cech IKZE, o których należy wiedzieć:
- IKZE jest kontem całkowicie dobrowolnym. Oszczędzamy za jego pomocą tylko, jeśli tego chcemy.
- IKZE nie jest instrumentem finansowym samym w sobie. Nie inwestujemy w IKZE tylko za pomocą IKZE. Produkt ten jest tylko i aż „opakowaniem” dla środków, które możemy zainwestować w fundusze, akcje czy coraz popularniejsze ostatnio ETF.
- Mamy pełną elastyczność w doborze instytucji finansowej prowadzącej nasz rachunek. Konto IKZE możemy założyć w banku, w funduszu inwestycyjnym czy w domu maklerskim.
- Rolą IKZE jako opakowania jest optymalizacja podatkowa za rok, w którym dokonujemy wpłaty.
- Środki znajdujące się koncie IKZE są dziedziczone – zarówno bezpośrednio – poprzez wskazanie osób uposażonych – jak i w trybie postępowania spadkowego. Należy jednak pamiętać, że uposażony będzie musiał opłacić ryczałtowy podatek 10%.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.