Odroczony podatek dochodowy w aspekcie polskiego oraz międzynarodowego prawa bilansowego
Odroczony podatek dochodowy jest kategorią niezwykle skomplikowaną. Dla prawidłowego jego ustalenia oraz analizy niezbędna jest wiedza nie tylko z prawa bilansowego, ale także z prawa podatkowego. Celem ustalenia odroczonego podatku dochodowego jest uzyskanie wiernego i rzetelnego obrazu sytuacji finansowej jednostki.
Prawo podatkowe różni się w wielu kwestiach od prawa bilansowego. Istotne różnice zachodzą między kategoriami przychodów oraz kosztów, a w szczególności pomiędzy momentami ich ustalenia oraz poniesienia według prawa podatkowego i bilansowego. W związku z tym zysk brutto ustalony w rachunku zysków i strat najczęściej różni się od podstawy opodatkowania. Gdyby jednostka wykazała w rachunku zysków i strat jedynie podatek do zapłaty, ustalony według prawa podatkowego, wówczas obraz sytuacji finansowej jednostki byłby zniekształcony, ponieważ nie byłyby uwzględnione przyszłe korzyści (aktywa) bądź zobowiązania podatkowe (pasywa) wynikające z przeszłych zdarzeń ujętych według prawa bilansowego, dla których prawo podatkowe przyjmuje inny moment ich rozpoznania.
Rolą podatku odroczonego jest właśnie uwzględnienie w rachunku zysków i strat różnic przejściowych pomiędzy momentem rozpoznania przychodów oraz kosztów według prawa bilansowego i podatkowego. Podatek dochodowy wykazywany w rachunku zysków i strat składa się z części bieżącej (podatek do zapłaty/zwrotu ustalony zgodnie z prawem podatkowym) oraz odroczonej (uwzględniającej różnice przejściowe). Część odroczona jest kategorią wyłącznie sprawozdawczą, która nie wpływa na zobowiązania podatkowe w bieżącym okresie.
Należy podkreślić, że odroczony podatek nie powstanie dla tych zdarzeń gospodarczych, dla których występują różnice trwałe między prawem bilansowym a podatkowym. Przez pojęcie różnic trwałych trzeba rozumieć skutki takich zdarzeń gospodarczych, dla których zgodnie z prawem bilansowym powstaną koszty lub przychody, natomiast nie powstaną w żadnym momencie w przyszłości koszty lub przychody podatkowe (możliwa jest również sytuacja odwrotna, kiedy kosztom czy przychodom podatkowym nie będzie towarzyszyło powstanie kosztów lub przychodów rachunkowych).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.